Odstająca łopatka u Twojego dziecka - zerknij na ta stronę.

Ból kręgosłupa pomiędzy łopatkami, dolegliwości „wchodzące pod łopatkę” to powszechny kłopot moich pacjentów. Z reguły donoszą oni, że to nerwoból, czy też po prostu przewianie, jak jest w rzeczywistości ? Zobacz cierpliwie ten tekst.
Budowa łopatki.
Łopatka to kość w kształcie trójkąta znajdująca się na plecach po obu stronach kręgosłupa. Kość ta, współpracuje ze stawem ramiennym umożliwiając mu skuteczne wykonywanie ruchów jak na przykład unoszenie ręki do góry.
Ból między łopatkami.
Łopatki ustawione są kilka centymetrów od kręgosłupa po lewej i prawej stronie. Krawędź łopatki znajdująca się najbliżej kręgosłupa to brzeg przyśrodkowy łopatki- to w tej okolicy w wielu przypadkach pojawia się ból. Nieraz pacjenci zgłaszają też „ból wchodzi mi pod łopatkę”. https://fizjoterapeutasanok33.home.blog/2019/12/19/%ef%bb%bflokiec-tenisisty-odwiedz-strone-tutaj/ stwierdzić co może być powodem owego bólu wskazane jest prześledzić wszystkie ewentualności.
Może się okazać, że to mięśnie, które przyczepiają się do łopatki- są zbyt mocno napięte- na przykład mięsień czworoboczny, czy równoległoboczny.
Ból może rzutować również od kręgosłupa ze względu nie nieprawidłowo ułożone kręgi, napięte mięśnie, problem z więzadłem nadkolcowym, albo chociażby nieprawidłowy ślizg kręgów względem siebie. Nieraz ból prowokować mogą również przepukliny kręgosłupa.
Dolegliwości bólowe w wielu przypadkach prowokowane są również przez staw żebrowo-kręgowy, a więc połączenie żebra z kręgosłupem. Niewłaściwe ustawienie klatki piersiowej, uraz żebra, czy upadek na bok będzie w stanie przyczyniać się do rehabilitacja sanok .
Mięśnie międzyżebrowe- to następny rejon który warto zweryfikować. Są to mięśnie znajdujące się między żebrami- biorą udział one w oddychaniu i gdy robimy to w niepoprawny sposób może dochodzić do przeciążenia tych struktur.
Ustawienie łopatki.
Żeby łopatka ruszała się odpowiednio potrzebne jest jej właściwe ustawienie na plecach. Tego rodzaju ustawienie daje równomierne napięcie mięśni z których każdy ma swoje zadanie.
Mięśnie unoszące łopatkę do góry do góry to m.in.: mięsień czworoboczny część górna jak również dźwigacz łopatki. W wypadku gdy z pewnego powodu mięsnie te będą niewydolne jedna łopatka może ulokować się trochę niżej aniżeli 2ga.
Mięsień piersiowy mniejszy jak również dolna część mięśnia czworobocznego ciągną łopatkę w dół.
Mięśnie przyciągające łopatkę w kierunku kręgosłupa to głównie mięsień równoległoboczny i czworoboczny. Jeżeli ich napięcie będzie zbyt niskie to brzeg przyśrodkowy łopatki będzie odstawał.
fizjoterapia sanok funkcjonowanie powyżej omówionych mięśni ustawia łopatkę w prawidłowej pozycji, lecz także umożliwia jej ślizg. Przy nieprawidłowym napięciu w trakcie ruchów łopatki (unoszenie ręki) możemy słyszeć chrupanie, czuć ból i ciągnięcie.
Garbienie się.
Mięśnie umieszczone od łopatki do kręgosłupa takie jak mięsień równoległoboczny, czworoboczny oddziałują na nasza posturę. Gdy bowiem ich napięcie będzie właściwe i dobrze spełniają swoją funkcję to łopatka jest przyciągnięta do kręgosłupa- jest to działanie nie wymagające naszej świadomości. Wówczas gdy napięcie tych mięśni spadnie to łopatki odsunął się od kręgosłupa, barki wysunął się do przodu, kifoza piersiowa prawdopodobnie się powiększy przynosząc efekt garbienia.